Cel projektu

Ideą projektu jest propagowanie postawy patriotycznej, której wyrazem może byćwywieszanie flagi narodowej dokonywane przy okazji świąt państwowych.

Jeszcze do niedawna wywieszoną flagę mógł zauważyć tylko ktoś z najbliższego otoczenia. To może się zmienić i ta godna pochwały postawa obywatelska może szerzej ujrzeć światło dzienne. Wszyscy Polacy zarówno ci żyjący w Polsce, ale również ci przebywający za zagranicą w czasie rzeczywistym w łatwy sposób będą mogli wyrazić dumę z narodowej flagi. Projekt formalnie jest adresowany dla Polaków mieszkających na terenie Polski. W celu uproszczenia procesu zgłaszania flag została stworzona aplikacja na smartphone’a, dzięki czemu czynność ta jest prosta i trwa tylko chwilę.


Opis aplikacji

Aplikacja Mark Flag powstała w celu zautomatyzowania procesu identyfikacji i wysyłania położenia geograficznego flag. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play i zainstalować na telefonie z systemem Android. Ta platforma została wybrana jako aktualnie najbardziej powszechna w Polsce. Docelowo planowane jest stworzenie tej wersji aplikacji na IOS-a.

Nazwa aplikacji została tak wybrana, aby była zbieżna z jej funkcjonalnością, w tym przypadku z czynnością zaznacz, markuj w sensie geodezyjnym – czyli postaw znacznik na mapie, w miejscu gdzie jest wywieszona flaga, a jednocześnie mająca zbliżone znaczenie w języku polskim i angielskim. Istotne była także możliwość zarejestrowania globalnej i polskiej domeny internetowej o takiej nazwie.


Funkcjonalność

Kluczową funkcjonalnością aplikacji Mark Flag jest rozpoznawanie flagi narodowej. Jest to możliwe dzięki wykonaniu tysięcy zdjęć z wywieszonymi polskimi flagami oraz wytrenowaniu, z ich wykorzystaniem, sieci neuronowej.

Nie ma konieczności połączenia telefonu z Internetem do prawidłowej identyfikacji flagi oraz do odczytania jej lokalizacji. Dopiero po prawidłowym rozpoznaniu flagi polskiej aplikacja umożliwia zrobienie jej zdjęcia i zapisanie go lokalnie. Drugą ważną funkcjonalnością jest możliwość wysłania lokalizacji flag, które zostały uchwycone przez aparat, do internetowej bazy danych. W celu ochrony prywatności samo zdjęcie nie jest przesyłane. Do przesyłu danych wymagane jest połączenie telefonu z Internetem.


Prywatność

Twórcy projektu od samego początku tworzenia aplikacji mieli na uwadze zachowanie jak największej prywatności użytkowników aplikacji. Nie są zbierane i gromadzone dane osobowe, które by mogły posłużyć do identyfikacji konkretnej osoby. Zrobione zdjęcia są dostępne tylko dla konkretnego użytkownika w jego prywatnej galerii na telefonie.

Zrobione zdjęcia można ewentualnie wysłać mailowo do twórców projektu lub poprzez fanpage projektu, aby udoskonalić model rozpoznawania flag. Cel projektu zostanie osiągnięty, gdy w akcji weźmie udział jak największa liczba osób. W 2017 został przeprowadzony lokalny pilotaż w jednej z gmin. Dane wówczas były zbierane w sposób półautomatyczny i statystyki z pewnością obarczone były zauważalnym błędem badawczym.

Dla bezpieczeństwa transmisja z telefonu jest szyfrowana, a strona www.markflag.com, na której prezentowane są wyniki została zabezpieczona certyfikatem SSL.

Zalecamy instalować aplikację Mark Flag tylko i wyłącznie poprzez sklep Google Play, gdzie każdy zgłoszony przez dewelopera program jest przed publikacją najpierw dokładnie sprawdzany. Google używa specjalne algorytmy, które szukają i usuwają szkodliwe programy. Takie działania zabezpiecza użytkowników przed utratą danych bądź prywatności.


Instalacja

Aplikację Mark Flag można pobrać bezpośrednio ze sklepu Google Play. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji wymagane jest potwierdzenie regulaminu. Następnie wymagana jest zgoda na robienie zdjęć i dostęp do lokalizacji. Przy próbie wykonania pierwszego zdjęcia pada pytanie o ostatnie uprawnienie tj. dostęp do zdjęć i galerii, tak aby było można w aplikacji oglądać zrobione przez siebie zdjęcia.


Obsługa

Należy skierowac obiektyw aparatu na wywieszoną flagę, tak by znalazła się ona w kadrze. Po chwili na górze ekaranu powinien wyświetlić się na zielonym tle komunikat Wykryto flagę, odblokowana zostanie wówczas możliowść robienia zdjęcia. Wykonanie zdjęć nie jest możliwe gdy w górnej części ekranu na niebieskim tle wyświetla się kominikat Nie wykryto flagi.

Aby wykonać zdjęcie należy przycisnąć niebieski przycisk z ikoną aparatu fotograficznego. Potwierdzeniem pomyślnego wykonania operacji będzie komunikat Flaga zarejestrowana!. Przy wykonywaniu w aplikacji pierwszego zdjęcia flagi pojawi się komunikat z prośbą zezwolenie na dostęp do katalogu ze zdjęciami, akceptacja jest konieczna do prawidłowego działania aplikacji.


Wysyłanie lokalizacji flag

Zrobione w aplikacji zdjęcia trafiają do indywidualnej galerii, można je przeglądać, usuwać ( poprzez dłuższe przytrzymanie i potwierdzenie chęci skasowania). Wysłka danych lokalizacyjnych konkretnego zdjęcia z galerii następuje poprzez jego wybranie, powiększenie do pełnego ekranu i dalsze naciśnięcie ikony wyślij, co finalnie zostnie potwierdzone komunikatem Flaga przesłana pomyślnie.

W celu ograniczenia wielokrotnego wysyłania tych samych lokalizacji został wdrożony specjalny ograniczający to mechanizm. Ma to na celu jak największe zobiektywizowanie wyników, tak aby ta sama flaga nie mogła być przedmiotem wielu zgłoszeń, czynionych nawet w dobrej wierze przez różne osoby nie mające wiedzy, o tym, że lokalizacja danej flagi już jest zgłoszona.